Informace z trhu: “Kanadská jarní řepka zvyšuje ceny, protože dopravci nalezli zadní vrátka do Číny”

Kanada je největší světový producent jarní řepky. Největší nákupčí olejnin Čína zablokovala dodávky kanadských exportérů od března 2019. Zbytek trhu by byl dobře zásoben, ale exportéři nalezli jinou cestu, aby se dostali do Číny. Čína kupuje méně z Kanady přímo, ale koupila olej z jarní řepky z Evropy, Ruska, Austrálie a Spojených Arabských Emirátů, společně s menším množstvím oleje, který byl vyroben z kanadské jarní řepky. Ceny kanadské jarní řepky výrazně stouply a dosáhly nejvyšší úrovně za minulé dva roky. Ve skutečnosti export kanadské řepky do Číny poklesl o 45 % ve srovnání s 11 měsíčním obdobím do června, avšak celkový export jarní řepky stoupl o 9%, čemuž pomohlo ztrojnásobení prodejů Francie a zásilky ze Spojených Arabských Emirátů. Globální potřeba oleje z jarní řepky přiměla kanadské lisaře olejů, aby zvýšili rychlost lisování, a to také proto, že v Evropě špatné počasí a poškození škůdci výrazně zvýšily ceny (produkce řepky v EU a Anglii je očekávaná nejnižší za posledních 13 let, a to i v roce 2019).

Zdroj: https://www.agriculture.com/markets/newswire/like-gold-canadian-canola-prices-spike-as-shippers-find-back-door-to-china?s=09, 03.09.2020

Nový výnosový rekord v Bělorusku vytváří optimistickou atmosféru pro příští sezónu

Ministerstvo zemědělství a výživy Běloruské republiky nedávno publikovalo nové odhady pro rok 2020. Pěstitelé ozimé řepky dosáhli průměrného výnosu 2,5 t/ha (+0,4 t/ha ve srovnání s rokem 2019), nejvyšší výnos od roku 2014. Po několika obtížných letech s nepříznivými klimatickými podmínkami, zemědělci oceňují stále vyšší a vyšší výnosy hybridů řepky a vykazují zvýšenou ochotu investovat do udržitelného zemědělství. To bude stabilizovat oblast pěstování v následujících letech na větších plochách.

Zdroj: https://mshp.gov.by/disp/cxcvod.pdf, 03.09.2020
Velká Británie

Velká Británie

Výnosy řepky jsou ve Velké Británii na nízké úrovni

Výnosy řepky jsou ve Velké Británii nízké a odhadovaný výnos je na úrovni 2,6 - 3,0 t/ha, na základě výnosů z pozemků, kde již sklizeň proběhla. To je o 14-26% méně než v pětiletém průměru, který byl 3,5 t/ha, a je to výsledek špatného zapojení porostů, poškození škůdci (dřepčíci, holubi, slimáci) a slabého přezimování. Asi 7000 -7500 ha bylo zaoráno v květnu, ale kromě toho byly zjištěny výnosy 4,7 t/ha, pokud byly založeny dobré porosty nebo když při pozdějším setí byly porosty méně ovlivněny škůdci. Jinak výnos poklesl o 0,5 t/ha.

Zdroj: https://projectblue.blob.core.windows.net/media/Default/Market Intelligence/cereals-oilseeds/survey-results/Harvest Progress Reports/2020/AHDB_Harvest report_200811-1.pdf, 03.09.2020
Austrálie

Austrálie

Trh semen v Austrálii by mohl nahradit nedostatek v Evropě

U požadavku na dovoz semen řepky do Evropy se v sezóně 2020/21 očekává, že překoná opět rekordní úroveň z minulého roku. Dovoz z Austrálie by mohl být dvojnásobný, poněvadž nejen vlastní produkce v EU je nižší v důsledku sucha, ale nižší sklizeň budou mít také jiné země (Ukrajina). Kromě toho kanadská jarní řepka je méně oblíbená v EU kvůli obsahu GMO . Nedostatek v Evropě by mohl podpořit nárůst cen jarní řepky, i když je v současné době menší poptávka pro výrobu biodieselu.

Zdroj: https://foodmag.com.au/grain-markets-look-to-australia-to-fill-european-shortfall/, 03.09.2020
Německo

Německo

Odhady výnosu a produkce řepky v Německy jsou vyšší

Podle nejnovějších odhadů výnosů v Německu, výnos, plocha i celková produkce ozimé řepky bude vyšší, než se odhadovalo dříve. Národní průměr se očekává na úrovní 3,54 t/ha, co je zvýšení o 7% ve srovnání s minulým rokem. Podle sklizňového monitoringu společnosti RAPOOL je to o 7% více než v minulém roce. V monitoringu RAPOOL, kterého se účastnilo 290 farmářů, průměrný výnos 4,2 t/ha byl dosažen s odrůdami RAPOOL, což představuje vítané zvýšení výnosu ve srovnání s minulým rokem. Kromě toho 80% respondentů uvedlo, že odrůdy RAPOOL nevykázaly žádné polehnutí a jsou velmi stabilní. Více než 70% respondentů potvrdilo, že odrůdy RAPOOL mají genetický základy pro snadné až velmi snadné mlácení.

Zdroj: https://www.raiffeisen.de/sites/default/files/2020-08/41_Tabellen-Sechste Ernteschaetzung.pdf, 03.09.2020
Finsko

Finsko

BlackGrain: Průlom v obsahu bílkovin z řepky pro lidskou výživu?

Avena Nordic Grain, část finské potravinářské skupiny Apetit, vyvinula, novou stabilní ingredienci z rostlinné bílkovinné vlákniny: BlackGrain – černá zrna ze žlutých polí. Od roku 2017 byl prováděn výzkum bílkovin z řepky a vlákninového prášku, který se vyrábí ze semen patentově chráněným postupem. Tímto způsobem chce společnost dát na trh novou rostlinnou bílkovinu, která dosud nebyla dostupná. BlackGrain  je kombinace tři v jednom – rostlinná bílkovina (33-43%), dietetická vláknina (33-43%) a volný řepkový olej (14,22%). Kromě toho, BlackGrain obsahuje celé spektrum esenciálních aminokyselin, omega-3 mastné kyseliny a dodává minerální látky jako vápník a hořčík. Nový návrh potraviny bude nyní postoupen Evropské Komisi a očekává se, že udělá rozhodnutí z hlediska autorizace začátkem roku 2021.

Zdroj: https://www.foodnavigator.com/Article/2020/08/13/Apetit-develops-first-of-its-kind-rapeseed-protein-BlackGrain, 03.09.2020