Rapsmästaren 2020: mistrovství v pěstování řepky

Mistrovství v pěstování řepky 2020 – revoluční myšlenka nebo jen marketing? 40 účastníků, 7 národností, svého druhu mistrovství v pěstování řepky. Pěstování řepky v několika posledních letech představuje v zásadě velmi úspěšný příběh. V roce 2014 dosáhla evropská produkce vrcholu na úrovni 24.2 milionu tun. Pěstitelé dosáhli velmi dobré ekonomiky, ovšem v posledních letech se dostali z mnoha důvodů pod tlak a v sezóně 2018/19 dosáhli produkce méně než 18 milionů tun. Jak situaci řešit?

 
SFO, švédský svaz pěstitelů řepky, již v roce 2015/16 vybudoval velmi inovativní platformu pro mezinárodní výměnu zkušeností mezi zpracovateli i pěstiteli. Nyní SFO pozvalo 40 účastníků z rozdílných zemí k účasti na soutěži pěstebních technologií. Takto SFO vytvořilo platformu pro výměnu zkušeností, diskusi o možných řešeních současných výzev a současně vznikl prostor pro budování dobré pověsti samotné řepky.

Poslední vítěz tohoto klání Gunnar Henningsson dosáhl výnosu 6.570 kg a olejnatosti 49,2 %. Tento výsledek znamená jediné – řepka je stále plodina se skvělou ekonomikou a nezastupitelným místem v osevním postupu.

Nyní, o čtyři roky později, SFO opakuje projekt Rapsmästaren. Dalšími partnery jsou Lantmännen, Scandinavian Seed, Väderstad, Yara a Agria.

3. října 2019 proběhl tradiční polní den pro širokou veřejnost i samotné účastníky soutěže.

Co byly hlavní body programu:

Intenzivní hnojení N-P-K před setím  
Vzhledem k herbicidním omezením byl Belkar nejrozšířenějším řešením
Výsevky variují od 20 až do 70 semen/m²
Široké spektrum 21 hybridů od všech významných šlechtitelů

Díky mezinárodní iniciativě Rapool je k vidění vedle dvou variant Rapool Germany také parcela SPZO ČR.

Aktuální podzimní strategie SPZO obsahuje:

 
Hybrid: TEMPTATION
Výsevek: 40 semen/m²
Hnojení: 200 kg Yara Mila (podzim) 8 – 10,5 – 19
Herbicid: 0,25 l/ha Centium + 0,25 l/ha Belkar

Následující 4 až 6 týdnů účastníci využijí k přípravě parcel na nadcházející zimu, která na jihu Švédska (blízko Trelleborgu) vždy představuje velkou výzvu. Rapool je součástí této mezinárodní platformy, protože věříme, že právě mezinárodní spolupráce je cestou k řešení aktuálních výzev. Proto jsme rádi, že společně s SPZO můžeme pozvat zástupce SFO na hlavní akci české řepkové sezóny 2019 – Celostátní konferenci, která se již tradičně bude konat v Hluku.

 

René Brand
Rapool International Productmanager