Dobrý zdravotní stav praxe ocení

Sklizňové výsledky jsou v každém roce v přímé závislosti na vývoji počasí v rozhodujících jarních měsících. V tom letošním je tento vliv o to vyšší, o co víc suché a teplé počasí přispělo k vyššímu výskytu verticiliového vadnutí rostlin ozimé řepky. Rostliny napadené touto houbovou chorobou nouzově dozrávají, a tudíž se pozitivní autoregulační vliv hmotnosti semen (HTS) nedostaví.

Významný vliv odrůdy

 

Způsoby přímé ochrany vedoucí ke snížení výskytu verticilia jsou ve velmi omezené a udávaná vedlejší účinnost chemických přípravků je také nedostačující. Proto je nutné začít již při výběru vhodného hybridu. Rozdíly v odolnostech mezi odrůdami jsou patrné v grafu.

Na základě výnosového šetření z praxe lze v současné době ocenit dokonale prošlechtěný zdravotní stav hybridu ATORA. Nadprůměrné odolnosti vůči významným chorobám řepky vedou k jistějšímu dozrávání také v ročnících se zvýšeným infekčním tlakem chorob. ATORA nabízí posunutý práh odolnosti také vůči verticiliu.

TO NEJLEPŠÍ NA KONEC

SHR Jaroslav Kroužecký, okr. Mělník:
 SHR Jaroslav Kroužecký, okr. Mělník:
Soukromé hospodářství Jaroslav Kroužecký, okres Mělník: „Atora nás podruhé mile překvapila. Zatímco jsem ostatní odrůdy sklízel hnědé odspodu až nahoru, Atoru jsme museli nechat až na konec. Zdravé rostliny dotáhly hmotnost semen a výnosem 4,42 t/ha na ploše 67ha ATORA překonala náš průměrný výnos o 3q.“

NOVÝ REKORD S ATOROU

Farma Vilímovský, Trhový Štěpánov, okres Benešov: „Letos jsme měli větší štěstí na vodu než v ostatních oblastech. Za naší letošní rekordní sklizní stojí další tři důležité věci. Dobře zvolená strategie hnojení, zdravý hybrid a neuspěchaná sklizeň. Jel jsem sice jako hlemýžď a nutností bylo přitáhnout mláticí koš na 3 mm, ale stálo to za to. Z celkem 47 ha jsme sklidili 5,28 t/ha“. 

Václav Vilímovský, Trhový Štěpánov, okr. Benešov sklízel 5,28 tuny ATORY po hektaru.
 Václav Vilímovský, Trhový Štěpánov, okr. Benešov sklízel 5,28 tuny ATORY po hektaru.
Výskyt Verticilia a jeho negativní vliv na výnos řepky v posledních letech sílí často je spojován s absencí kvalitních insekticidních mořidel a vyšší míry poškození kořenů larvami květilek a tím vstupních bran do kořenů. S ohledem na omezené možnosti v ochraně rostlin je výběr vhodné odrůdy tím základním stavebním kamenem pro dosažení uspokojivých výnosů.

Bc. Pavel Stárek
Rapool CZ s.r.o.